Organy
Organy Fundacji
Rada Fundacji
Zgodnie z aktualnym statutem organem stanowiącym, decydującym o zasadniczych sprawach i kierunkach działalności Fundacji jest Rada Fundacji. Aktualnie w jej skład wchodzą przedstawiciele Alstom Konstal S.A., Arriva RP Sp. z o. o., CTL Logistics Sp. z o.o.,
DB Cargo Polska S.A., DB Port Szczecin Sp. z o.o., Infra Silesia S.A., Kombud Group S.A., PGE Energetyka Kolejowa S.A., Siemens Mobility Sp. z o.o.
Ocena sprawozdań z działalności i sprawozdań finansowych oraz kontrola bieżącej działalności Zarządu Fundacji jest zadaniem Komisji Rewizyjnej, w której skład wchodzą:
- Marcin Górecki
- Stefan Jarecki
- Katarzyna Stelmach


Jakub Majewski
Prezes Zarządu
Poczekalnia dworcowa, miejsce w pociągu czy kabina maszynisty to dobre punkty obserwacyjne do analizowania zagadnień z dziedziny mobilności i logistyki, rozwoju systemów transportowych, inwestycji infrastrukturalnych oraz organizacji publicznego transportu zbiorowego. To obszary naukowych zainteresowań prezesa Fundacji. O tym, że są one szerokie, świadczy stopień naukowy doktora ze specjalizacją z zakresu polityki transportowej. Pierwszym przestankiem na szlaku naukowym był Wydział Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim, kolejnym pracownia Polityki Transportowej Unii Europejskiej na Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, a najnowszym stanowisko adiunkta w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW.
Wiedza z pierwszej ręki o przewozach kolejowych pomogła w pracy w instytucjach związanych z rynkiem kolejowym. Kierował m.in. Instytutem Rozwoju i Promocji Kolei, koordynował organizację przewozów regionalnych w kilku Urzędach Marszałkowskich. Był członkiem komitetów sterujących i ekspertem we wdrażaniu i ewaluacji programów operacyjnych finansowanych funduszy europejskich. Pociągami akurat nie kierował, ale zasiadał w zarządach oraz radach nadzorczych kilku przewoźników kolejowych – w tym m.in. PKP Przewozy Regionalne, Warszawska Kolei Dojazdowa, Szybka Kolej Miejska. W latach 2009-10 był prezesem Kolei Mazowieckich, a w latach 2012-14 pełnił funkcję wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego ds. regulacji rynku kolejowego.
To, że świat z okna pociągu wygląda nieco inaczej – to wie każdy pasażer. Dzięki licencji maszynisty Prezes Fundacji wie również, czego nie widać z okien biurowca, a można dostrzec przez szybę lokomotywy. I często podkreśla, że do zrozumienia kolei potrzebne jest połączenie tych spojrzeń.

Karina Reda
Dyrektor ds. projektów
Gdy w domu rodzinnym kilkanaście razy na dobę słyszała przejeżdżające pociągi, w odległości nie większej niż 200 metrów, to trudno się dziwić, że z tym dźwiękiem już się nie rozstaje. Pokochała podróże pociągami, i te krótsze, na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie ukończyła Wydział Prawa i te dalsze, wakacyjne. Po prawie kontynowała naukę na podyplomowych studiach „Zarządzanie projektami” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, co okazało się świetnym projektem. Koleje (a jakże…) życia uczyniły z niej specjalistkę ds. zarządzania i działań administracyjno-prawnych z ponad siedmioletnią praktyką w branży kolejowej. Doświadczenie zbierała w sektorze pozarządowym, publicznym, a także prywatnym.
Pracowała m.in. w Urzędzie Transportu Kolejowego na stanowisku głównego specjalisty w departamencie odpowiadającym za nadzór i kontrolę przedsiębiorców kolejowych, gdzie zajmowała się prowadzeniem postępowań administracyjnych z zakresu kolejnictwa. W kancelarii prawnej i instytucji finansowej odpowiadała za analitykę aktów prawnych. Posiada też doświadczenie w zarządzaniu projektami i zasobami ludzkimi, zdobyte w firmie eventowej. Pociąg do eventów pozostał, bo organizuje je teraz w Fundacji „Pro Kolej”.W nielicznych wolnych od pracy chwilach oddaje się swojej pasji jaką jest genealogia.

Kamil Sikora
Koordynator ds. Analiz
Hobbysta i znawca kolei wsłuchany w brzemiennie stukotu kół pociągów od najmłodszych lat. Codzienne podróże pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej do szkoły średniej, a następnie na Uniwersytet Warszawski celem dalszej nauki na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych, potwierdziły ukierunkowanie w stronę tematyki transportowej. Praca badawcza poświęcona transportowi publicznemu w aglomeracji warszawskiej pozwoliła mu zgłębić liczne tajniki dziedziny komunikacji i transportu publicznego, zaś dopełnieniem edukacji w zakresie transportu było ukończenie podyplomowych Studiów Transportu i Spedycji w Szkole Głównej Handlowej. Od czasów studenckich wielokrotnie podejmował inicjatywy realizacji projektów odnowienia historycznych barw lokomotyw spalinowych i elektrycznych, a hobbystyczne zaangażowanie w ochronę lokalnego, jak i również krajowego dziedzictwa kolejowego pozwoliło wesprzeć walkę o jego ochronę. Wolny czas spędza na wycieczkach pieszych i rowerowych, rekreacyjnym kajakarstwie, czytaniu książek biograficznych i kryminałów oraz amatorskim narciarstwie.
Rada Naukowa
Mirosław Antonowicz
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, przewodniczący Organizacji Współpracy Kolei – OSŻD, od wielu lat związany z branżą kolejową, w tym z Grupą PKP.
Michał Beim
Doktor nauk ekonomicznych, ekspert w dziedzinie transportu i planowania przestrzennego, adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Stefan Akira Jarecki
Doktor habilitowany nauk prawnych, ekspert w zakresie prawnych aspektów transportu kolejowego, profesor Politechniki Warszawskiej, koordynator obszaru kształcenia Prawo i Administracja w Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP).
Bartosz Mazur
Doktor nauk ekonomicznych, specjalizuje się w tematyce związanej z publicznym transportem zbiorowym, w szczególności w zagadnieniach prawnych, integracji systemów taryfowo-biletowych, doradca prezydenta miasta Rybnik ds. transportu zintegrowanego.
Jana Pieriegud
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej, specjalizuje się w technologicznych, ekonomicznych i środowiskowych aspektach rozwoju systemów gospodarczych, transportowych i logistycznych.
Michał Wolański
Dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, ekspert z dziedziny transportu pasażerskiego, zarządzania funduszami unijnymi w transporcie oraz wpływu inwestycji infrastrukturalnych na rozwój gospodarczy.
Michał Zajfert
Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, ekspert w problematyce publicznego transportu zbiorowego i transportu kolejowego, członek Rady Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych.
Marcin Wołek
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor w Katedrze Rynku Transportowego Uniwersytetu Gdańskiego, ekspert w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej, ekonomiki i organizacji transportu kolejowego, Radny Miasta Gdyni.